Zdjęcia każdy robi lub kiedyś robił. W każdym domu jest aparat fotograficzny – koszt takiego urządzenia nie jest wysoki. Nie wszyscy z nas są profesjonalnymi fotografami, ale wszyscy lubią i dokumentują ulotne chwile, które już nigdy nie wrócą. I na tym polega właśnie fotografia – na dokumentowaniu chwil.

Jeszcze tak niedawno fotografia oznaczała zbiór wielu technik, których zadaniem było zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu przy pomocy światła. Fotografia jest do dzisiaj sztuką światła, która utrwala chwile, jakie zaistniały w realnym świecie, dlatego jest przeciwieństwem malarstwa, gdzie malarz utrwala swoje własne wizje najczęściej nie mające odbicia w rzeczywistości.

Gdy wkroczyła fotografia cyfrowa, jej definicja także zmieniła swój zakres. Obecnie fotografia jest traktowana jako jedna z form aktywności człowieka. Nadal rejestruje się realną chwilę za pomocą światła z tą różnicą, że materiałem nie jest klisza fotograficzna a matryca o odpowiedniej rozdzielczości (czułości). Następnie takie zdjęcia edytuje się w programach komputerowych, dzięki którym możemy dokonać retuszu – czyli zdjęcia poddajemy obróbce fotograficznej.

Fotografią jest zatem każdy obraz zarejestrowany aparatem fotograficznym poprzez naciśnięcie spustu migawki. Aby powstała fotografia – obojętnie czy cyfrowa czy analogowa musimy mieć aparat fotograficzny i nim się posłużyć, inaczej fotografia nie jest fotografią.

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.