Fotografia dokumentuje otaczający nas świat. Rejestruje krajobrazy, zwierzęta, ludzi. Tworzy portrety otaczającej nas rzeczywistości. Fotografia portretowa ludzi dokumentuje ich wygląd, sposób zachowania, mimikę.

Gdy fotografujemy ludzi, najczęściej nasz model chce jak najlepiej wyglądać na zdjęciu. A więc możemy poprzez fotografowanie schlebić modelowi. Możemy też zarejestrować rzeczywisty wygląd modela dokumentując wszelkie jego wady i usterki w wyglądzie zewnętrznym, chociaż wtedy model będzie mniej zadowolony. Trzecią opcją w fotografii portretowej jest szukanie osobowości fotografowanej osoby. Jest to zadanie najtrudniejsze w fotografii portretowej. Ale na tym polega rola zawodowego fotografa.

Fotografia obiektywna modela, to fotografia, która go nie upiększa. Nie ubieramy specjalnie modela, nie ustawiamy go w odpowiednim świetle, nie każemy wykonać makijażu fotograficznego. Model jest jaki jest. Portret najczęściej powstaje w zastanej rzeczywistości.

Gdy schlebiamy modelowi – fałszujemy jednocześnie rzeczywistość. Redukujemy zmarszczki mimiczne, ale dokumentujemy piękny uśmiech. Gdy najładniejszym elementem twarzy są oczy, likwidujmy kurze łapki i tak dalej. Trzeba także wykonać odpowiedni makijaż, a model odpowiednio ustawić tak, by wyłuskać jego najbardziej efektowne cechy, a zatuszować wady.

Jednak, gdy fotografujemy ludzi najważniejszy jest ich charakter, czyli osobowość. I na tym zadaniu warto się skupić, choć jest to zadanie bardzo trudne. Pamiętajmy jednak, że nasza pogoń za utrwaleniem rzeczywistości zawsze jest w pewnym stopniu igraniem z prawdą, dlatego fotografowie dedykują nieuwypuklanie wad.

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.